Yemek Tarifleri Pratik Yemek Tarifleri

Şıra Nasıl Yapılır?

  • üzerinde Kasım 9, 2020
  • Likes!
sira tarifi Şıra Nasıl Yapılır? 1

Şıra Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan şıra siyah üzümden yapılmaktadır. Şıra iyi mi yapılır? diyen birçok şahıs yaş üzümden yapılabileceği benzer biçimde kuru üzümden de yapabilirler. Fakat kuru üzüm şırası daha oldukca sevilir ve çoğu zaman o yapılır  Değişik şekillerde yapılışı mevcuttur.

Şıra Malzemeleri

2 bardak şıra için ortalama olarak 200 gram siyah, kuru üzüm kullanılmaktadır. Sizin tercihlerinize nazaran şeker kullanılabilir fakat üzümün şekeri yardımıyla tadı tatlı olacaktır. Ortalama yarım litre de su kullanılmaktadır.Eğer daha çok yapmak isterseniz bu miktarları oranlı olarak arttırarak yapabilirsiniz.

Şıra Yapılışı

Ilkin 200 gram siyah, çekirdekli kuru üzümlerin havanda yada kıyma makinesinde çekilmesi gerekir. Robotta çekilirse sulanır ve oldukca ufak parçalara ayrılmış olduğu için süzme işleminde tanecikler de gelir bundan dolayı aynı lezzeti vermez.
Havanda iyice ezdikten sonrasında geniş bir kaseye alarak 400 ml su eklenmiş olur. Burada suyun ölçüsü 1’e 2 olmalı doğrusu 1 bardak kuru üzüm için 2 bardak su konmalıdır. Ezilmiş kuru üzümler bu suyun içinde 1 gece süresince bekletilmesi, dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede üzümün tüm lezzeti suya geçer. 1 gece beklettikten sonrasında bu karışım süzülür. Süzüldükten sonrasında eğer şekeri azca ise şeker ekleyebilirsiniz. Şekeri fazla ise de su ilave ederek şeker su dengesini ayarlamanız mümkün. Süzdükten ve şekerini size uygun oranda ayarladıktan sonrasında üzün şırası içilmeye hazırdır.

Makale Kategorileri:
Pratik Tarifler  > 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir